تبلیغات
عمار فضای مجازی - اشاعه ی فحشا در سایه ی تکنولوژی...
 
عمار فضای مجازی

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: «من اذاع فاحشة كان كمبتدئها»:

«كسى كه كار زشتى را نشر دهد همانند كسى است كه آن را در آغاز انجام داده»[1]

از آنجا كه انسان یك موجود اجتماعى است، جامعه بزرگى كه در آن زندگى مى ‏كند از یك نظر همچون خانه او است، و حریم آن همچون حریم خانه او محسوب مى ‏شود، پاكى جامعه به پاكى او كمك مى ‏كند و آلودگى آن منجر به آلودگیش می شود. بنابر همین اصل، در اسلام با هر كارى كه جو جامعه را مسموم یا آلوده كند شدیدا مبارزه شده است. اگر مى ‏بینیم در اسلام غیبت شدیدا تقبیح و حرام شده است، یكى از فلسفه‏ هایش این است كه غیبت، عیوب پنهانى را آشكار مى ‏سازد و حرمت جامعه را جریحه دار مى‏ كند. از دلایل تاکید بر عیب پوشی نیز آن است كه گناه جنبه عمومى و همگانى پیدا نكند. و اگر مى ‏بینیم در آیه 19سوره نور نیز، موضوع اشاعه فحشاء با لحنى بسیار جدی و فوق العاده كوبنده محكوم شده نیز به همان علت است. اصولا گناه همانند آتش است؛ هنگامى كه در نقطه ‏اى از جامعه این آتش روشن شود باید سعى و تلاش كرد كه آتش، خاموش یا حد اقل محاصره گردد، اما اگر به آتش دامن زنیم و آن را از نقطه‏ اى به نقطه دیگر ببریم، حریق همه جا را فرا خواهد گرفت و كسى قادر بر كنترل آن نخواهد بود. از این گذشته عظمت گناه در نظر عامه مردم و حفظ ظاهر جامعه از آلودگیها، خود سد بزرگى در برابر فساد است، اشاعه فحشاء و نشر گناه و تجاهر به فسق این سد را مى ‏شكند، گناه را كوچك مى كند، و آلودگى به آن را ساده مى ‏نماید.

ذكر این نكته نیز لازم است كه «اشاعه فحشاء» اشكال مختلفى دارد: گاه به این مى‏ شود كه دروغ و تهمتى را دامن بزند و براى این و آن بازگو كند.گاه به این است كه مراكزى كه موجب فساد و نشر فحشاء است به وجود آورد.گاه به این است كه وسائل معصیت در اختیار مردم بگذارند و یا آنها را به گناه تشویق كنند و بالآخره گاه به این حاصل مى ‏شود كه پرده حیا را بدرند و مرتكب گناه در ملاء عام شوند، همه این موارد مصداق" اشاعه فحشاء" است. چرا كه این كلمه مفهومی وسیع و گسترده دارد. با توجه به این آیه ی قرآن که هر گونه فحشا و اشاعه ی آن را _به طور مطلق_ شامل می شود، در مورد مراکزی که موجب فساد و نشر فحشاء است از جمله سایت هایی که به طرقی فحشا و بی حیایی را ترویج می دهند بسیار صدق می کند. سایت هایی در فضای مجازی، که پیوند ناگسستنی با دنیای واقعی افراد دارند. 

فضای مجازی که محصول فناوری _و نه خود فناوری_ است، از جمله محصولات وارداتی می باشد که بدون همراه داشتن پیوست های فرهنگی، امنیتی، اعتقادی، سیاسی و... مهمان خانه های ما شد. افراد جامعه، در مقابل ورود چنین محصولات غربی، برخوردهای گوناگونی از خود نشان می دهند؛ برخی آن را به طور کامل رد می‌کنند، برخی به طور کامل می‌پذیرند، و عده ای نیز، به ویرایش و پالایش آن می‌پردازند. همان طور که حضرت آقا در باب این محصولات فرمودند: «امروز سلطه‌گران در همه جای دنیا -هر جایی به تناسب- در فکر سلطه فرهنگی اند...». در دهه های اخیر، دشمنان اسلام و مسلمین، از طریق وارد کردن محصولات فناوری، مانند ویدئو، ماهواره و... و اکنون هم، با معرفی اینترنت _که حاوی مجموعه ای از شبکه ها، سایت ها و اطلاعات نامحدود است_ به دنبال این سلطه فرهنگی هستند. یکی از پر مخاطب ترین این شبکه ها و سایت ها در این فضای مجازی، سایت های به اشتراک گذاری فیلم و عکس است که به دلیل محتوای سمعی و بصری خاص خود، از جذابیت بالایی برخوردارند و چون قابلیت انتشار مطالب و فیلم و عکس این سایت ها بالاست باید در مجوز دادن به آنها شرایط و قوانین سخت گیرانه تری اعمال گردد و علاوه بر این باید نظارت بیشتری بر روی آن ها صورت بگیرد که متاسفانه هیچ نظارتی نیست!!!

از آنجا که این قبیل سایت ها پهنای باند زیادی مصرف می کنند، شبکه دلالی پهنای باند داخلی کشور نیز با مدیریت برخی عناصر خائن در وزارت ارتباطات، به دنبال تقویت آن ها هستند. به این صورت که هرچه تعداد و حجم فیلم و عکس در سایت بیشتر باشد، پهنای باند بیشتری مصرف می کنند و در نتیجه سود بیشتری به همراه خواهند داشت. این مسئله، یکی از دلایلی است که مدیران این سایت ها بر محتوای این تصاویر و ویدئوها که بعضا ضدامنیتی، ضددینی و ضداخلاقی هستند نظارتی ندارند و به فکر درآمد بیشتر هستند. سایت های اشتراک گذاری فیلم و عکس برای جذب کاربران بیشتر، هیچ محدودیت محتوایی برای کاربران اعمال نکرده و محیط را کاملا آزادانه جلوه می دهند. به علاوه با کمک ابزارهای تسهیل کننده ای از جمله رابط کاربری جذاب و پرسرعت، شرایطی را بوجود می آورند که مخاطبین و کاربران ترغیب به تشکیل گروه می شوند. بدین ترتیب فعالیت های کاربران خود را افزایش می دهند و رتبه ی سایت خود را بخاطر دانلود و آپلود بیشتر بالا می برند!! اینگونه است که مدیران این سایتها فقط به سودهای کلان می اندیشند، بدون آنکه متوجه اشاعه فحشا و به فساد افتادن مردم خصوصا جوانان شوند.

 متاسفانه دولت و دستگاه های مربوطه از جمله وزارت ارشاد، وزارت اطلاعات، پلیس فتا و....هر کدام بنا به دلایلی شرایطی را فراهم آوردند که محتوای مجرمانه ی این سایت ها، ضمن اشتراک گذاری و به چشم آمدن، تاثیرگذاری بسیاری هم داشته باشند؛ که اگر این کار دانسته و عالمانه باشد، خیانت بزرگی کرده اند. در این سایتها عکس ها و تصاویر مستهجن و تصاویر مربوط به گروهک های تروریستی به اشتراک گذاشته می شود که فرهنگ و اعتقادات جوانان را هدف قرار داده است و متاسفانه با وجود گزارش دادن در مورد این تصاویر ضد اعتقادی، برخوردی از سوی مدیران این سایت ها صورت نمی گیرد. اینجاست که افرادی که  به دلیل سود و منفعت خود، راضی به اشاعه فحشا می شوند، مصداق روایت امام رضا(ع) قرار می گیرند که می فرمایند: «المذیع بالسیئة مخذول و المستتر بالسیئة مغفور له»[2]، «آن كس كه گناه را نشر دهد مخذول و مطرود است و آن كس كه گناه را پنهان مى‏دارد مشمول آمرزش الهى است».

 متاسفانه برخی از این سایت ها با برقراری ارتباط و یا فعالیت زیر نظر برخی وزارت خانه ها، محیطی امن برای خود بوجود آورده اند و در سایه ی سوءاستفاده از نام نهادهایی خاص، به انجام فعالیت های خلاف عفت عمومی و بعضا ضد امنیت ملی مشغولند. یکی دیگر از فعالیت های نادرست اینگونه سایت های اشتراک گذاری فیلم و عکس این است که از تصاویر و فیلم های شخصی افراد سوءاستفاده می کنند ولی متاسفانه به علت آنکه پشت شان به وزارت خانه هایی(!!) گرم است، هیچ برخوردی با آنها صورت نمی گیرد! از جمله این سایتها می توان به سایت آپارات، لنزور، ویسگون، تی وی پلاس، فیلم و عکس و.... اشاره کرد. گوشه ای دیگر از اشاعه ی فحشای این سایت ها رواج ویدئوهایی از خوانندگان هتاک و ضد انقلاب و یا کلیپ های زنان بی حجاب است. همانطور که در آیه 19 سوره نور می فرماید: "آنان که به اشاعه فحشا می پردازند عذاب دردناكى در دنیا دارند و اما عذاب دردناك آخرت دورى از رحمت خدا و خشم و غضب الهى و آتش دوزخ مى ‏باشد." و می فرماید: "خداوند از عواقب شوم و آثار مرگبار اشاعه فحشاء در دنیا و آخرت به خوبى آگاه است، ولى شما از ابعاد مختلف این مساله آگاه نیستید". با توجه به این همه مذمت و هشدار در مورد اشاعه فحشا در آیات و روایات، دستگاه های مربوطه از جمله وزارت ارشاد، وزارت اطلاعات، پلیس فتا، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه ای و.... هر کدام می بایست در مقابل اشاعه این همه جرم و بی قانونی و فساد از طریق این سایت ها، عکس العمل نشان داده و به موقع از این فعالیت های خلاف عفت جلوگیری کنند و اجازه ندهند که مدیران این سایت ها، فرهنگ و اعتقادات جوانان این مرز و بوم را فدای سودهای کلان مادی خود نمایند.

گویا باز بعد از سالیان، بصیرت عمارگونه سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی، مرهم زخم های بی بصیرتی عده ای مسئولین فرهنگی کشورمان است؛ در هنگامه ای که این سید بزرگوار، فرصت انتخاب عبارات مناسب برای بیان اندیشه‌هایش نمی‌یافت و قامت بلند افکارش، از کوتاهی الفاظ بیرون می‌زد، یکی از دغدغه هایش این بود که چرا بسیاری از مسئولین فرهنگی، تقصیر و کوتاهی خود را پشت تهاجم تکنولوژی پنهان می‌کنند و گناه تنبلی خودشان را با تولید محصولات فرهنگی مناسب جبران نمی‌نمایند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:27 ق.ظ
Hello there! I could have sworn I've been to this web site before but after looking at some of the
articles I realized it's new to me. Nonetheless, I'm certainly happy I found it and
I'll be bookmarking it and checking back often!
جمعه 13 مرداد 1396 11:01 ب.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I
clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing all
that over again. Regardless, just wanted to say excellent blog!
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:52 ق.ظ
I'm really inspired along with your writing skills
as neatly as with the structure for your blog.
Is that this a paid theme or did you modify it your self?

Either way keep up the nice high quality writing, it is rare to look a great blog
like this one nowadays..
یکشنبه 4 بهمن 1394 05:36 ب.ظ

کسب درآمد ماهانه بالای 1 میلیون تومان
100 درصد تضمینی

توجه : پس از وارد شدن به لینک ها 15 ثانیه صبر کنید و سپس روی دکمه ی
سبز رنگ "رد کردن تبلیغ" کلیک کنید.

لینک آموزش برای آقایان:

http://bit.do/toopfile14

لینک آموزش برای خانم ها:

http://bit.do/toopfile13
شنبه 7 شهریور 1394 07:59 ق.ظ
ســــلام !
وبلاگتان زیباست!

ما برای کاربرانی که از آنتی ویروس نود 32 استفاده میکنند ، برنامه ای طراحی کردیم که بتوانند جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32 را تنها با یک کلیک دریافت کنند.
این برنامه نیاز به نصب ندارد و حجم آن کمتر از 100 کیلوبایت میباشد و هیچگونه تبلیغات مزاحم به همراه خود ندارد!
با دانلود این برنامه از این پس تنها با یک کلیک و در کمتر از 3 ثانیه جدیدترین یوزر و پسورد آنتی ویروس خود را دریافت کنید.
این برنامه کاملا رایگان میباشد و دائما پشتیبانی و آپدیت میشود.
امکاناتی دیگر مانند مشاهده قیمت ارز و طلا و مشاهده جدول لیگ برتر و ... نیز به نرم افزار اضافه میشود.
برای دانلود به وبلاگ ما بیایید.
موفق باشید
چهارشنبه 28 مرداد 1394 09:43 ق.ظ
سلام دوست عزیز! خوبی؟!!

مطالب وبلاگت خیلی زیبا و مفیده!

ولی چرا ازش کسب درآمد نمیکنی؟؟!

کافیه توی ((سیستم کسب در آمد پی پاپ)) ثبت نام کنی.

بعد وبلاگت رو در قسمت سایت ها ثبت میکنی.

بعد کد رو در قالب وبلاگت قرار میدی.

بعد به ازای هر بازدیدکننده که در وبلاگت کلیک کنه 45 ریال به حسابت اضافه میشه.

تسویه حساب ها به طور منظم و روزانه انجام میشه.

کافیه که امتحان کنی!

مطمئنم خوشت میاد و راضی خواهی بود!

منتظرت هستم!
شنبه 17 مرداد 1394 04:48 ب.ظ
سلام
لطفا این متنو تا اخر بخونین
از وبلاگتون دیدن کردم مطالب خوبی توشه
ما یه شبکه اجتماعی داریم به نام فیس پلاک میخوایم توش فعالیت مفید کنیم و با بقیه شبکه ها متفاوت باشیم
ازتون دعوت میکنیم که مارو توی این راهمون همراهی کنین و توی سایتمون عضو و فعال باشید
منتظر حضورتون هستیم
www.facepalak.ir
با تشکر
شبکه اجتماعی فیس پلاک
چهارشنبه 31 تیر 1394 02:39 ب.ظ
سلوم!
آفرین بر تو
موفق و موید باشی

شنبه 30 خرداد 1394 07:36 ب.ظ
سلام. ضمن خدا قوت از متن دلنشین و پرنکته شما استفاده کردم. به امید هوشیاری و مسیولیت پذیری تمامی مسئولین. و من الله التوفیق
پنجشنبه 28 خرداد 1394 02:17 ب.ظ
سلام علیکم ....
مقاله خیلی خوبی بود بخصوص که با روایت بجای پیامبر اکرم صل الله علیه و آله مزین شده بود .
ان شاالله خدا به شما در این مسیر توفیق روز افزون عنایت کند .
پنجشنبه 28 خرداد 1394 02:17 ب.ظ
سلام علیکم ....
مقاله خیلی خوبی بود بخصوص که با روایت بجای پیامبر اکرم صل الله علیه و آله مزین شده بود .
ان شاالله خدا به شما در این مسیر توفیق روز افزون عنایت کند .
چهارشنبه 20 خرداد 1394 02:45 ق.ظ
سلام علیکم...مطلبتون دلنشین و با مستندات روایی زیبا تر شده است....
چهارشنبه 20 خرداد 1394 02:45 ق.ظ
سلام علیکم...مطلبتون دلنشین و با مستندات روایی زیبا تر شده است....
دوشنبه 18 خرداد 1394 12:44 ب.ظ
مطالب خوبی بود،خدا خیرتون بده
شنبه 9 خرداد 1394 08:43 ب.ظ
www.tree.vistablog.
شنبه 9 خرداد 1394 08:10 ب.ظ
سلام مطالب خوبی داری اگه دوست داری وبلاگ رو تبلیغ کنی به وب من بیا و لینک وبلاگتو ثبت کن تا رتبط بره بالا
شنبه 9 خرداد 1394 07:57 ب.ظ
سلام علیکم.
داشتن این نگرش، واقعا عمارگونه است. خدا قوت
شنبه 9 خرداد 1394 06:47 ب.ظ
سلام دوست عزیز احسنت بر شما که در فضای مجازی به روشنگری می پردازید اجرتان با آقا صاحب الزمان(عج). اگر با تبادل لینک موافقید ما را خبر دهید با تشکر
افسرجنگ نرمو علیکم سلام
خواهش میکنم لطف دارید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :